Musicalowe marzenia w Szczecinie!

Amatorskie grupy coraz mocniej angażują się w tworzenie i popularyzowanie musicali. Po obejrzeniu kilku spektakli tworzonych przez pasjonatów sceny (Teatr Valldal w Gdańsku, Studio Musicalowe STEP w Chorzowie, Śródmiejski Teatr Muzyczny w Warszawie, Autorska Szkoła Musicalowa Macieja Pawłowskiego), widząc ogromne zaangażowanie nieprofesjonalnych aktorów, tancerzy (wspieranych oczywiście przez doświadczonych reżyserów i choreografów), daleki jestem od używania określanie "amatorzy". Wierzę, że do przywołanych powyżej scen musicalu niezawodowego, dołącza właśnie kolejna.

Studio Musicalove to nowe miejsce na mapie Szczecina. To - jak do tej pory - jedyna szkoła artystyczna w tym mieście, zajmująca się musicalem. Tworzą ją dzieci, młodzież i dorośli, którzy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, kilkanaście godzin w miesiącu ćwiczą na zajęciach tanecznych, aktorskich oraz wokalnych.

Uczestnicy od września 2018 przygotowują spektakl musicalowy, by w czerwcu zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Najbliższa okazja to aż dwie czerwcowe premiery w Teatrze Lalek "Pleciuga".

Na teatralnej scenie obejrzymy "Marzenia się spełniają" oraz „N'Sirap – miasto marzeń" w reżyserii Pauline Lemańskiej, według scenariusza Anety Czaplińskiej i Pauline Lemańskiej. Choreografie do spektakli przygotowali: Olga Kuźmina-Pietkiewicz, Izabela Łogonowicz oraz Paweł Pietkiewicz. Za przygotowanie wokalne odpowiadają Damian Rybicki, Damian Zaborowski. O umiejętności aktorskie zadbali: Sylwia Różycka, Adrianna Janowska Moniuszko. Kadra Studia Musicalovego to doświadczeni aktorzy i instruktorzy tańca; absolwenci m.in. takich uczelni jak Akademia Sztuki w Szczecinie, PWSFTIT w Łodzi, AWF i ASP w Poznaniu.

Musical „N'Sirap – miasto marzeń" to opowieść o grupie przyjaciół ze Szczecina, którzy znajdują butelkę z listem, opisującym niezwykłe miasto szczęścia N'Sirap. Znudzeni miejskim życiem, postanawiają przerwać codzienną monotonię i wyruszyć w podróż w poszukiwaniu tajemniczego miejsca. Rozpoczyna się wyprawa od Indii przez kraje Afryki aż po Stany Zjednoczone. Bohaterowie zmierzą się z własnymi słabościami i doświadczą siły przyjaźni. Nie ominą ich trudne wybory oraz niezwykle przygody, a wszystko to w lekkim, komediowym charakterze.

Drugi spektakl „Marzenia się spełniają" to musical oparty na animowanym filmie „Balerina". 12-letnia Felicja od zawsze marzy o tym, by zostać baletnicą. Dzięki swojemu talentowi i pasji trafia pod skrzydła dawnej pirmabaleriny Odetty. Przed Felicją otwiera się świat tańca i muzyki, w którym stawia swoje pierwsze kroki w klasie baletu. Do tej samej klasy ma należeć największa rywalka Felicji – Kamila, która razem ze swoją matką zrobi wszystko, by zostać najlepszą baletnicą w historii szkoły. W nowej szkole Felicja doświadcza wielu radości, przeżywa pierwsze zauroczenie, ale nie brakuje też chwil smutku i zwątpienia. Przekonuje się jednak, że zawsze może liczyć na prawdziwych przyjaciół, którzy nie pozwolą jej na zrezygnowanie ze swoich marzeń.

Premiery spektakli 12 czerwca. Kolejne pokazy dla publiczności 18 czerwca w szczecińskiej "Pleciudze". Bilety można znaleźć tutaj.

KOLORY72jpg