Musicalowa lektura obowiązkowa

"Broadway Exclusive" czyli wszystko to, o czym marzymy i co chcielibyśmy zobaczyć i usłyszeć na scenach polskich teatrów muzycznych. "Broadway Exclusive" to również to, co doskonale znamy, kochamy i co wciąż fascynuje, ale podane w taki sposób, że emocje rozbudza na nowo.

To obowiązkowa musicalowa lektura dla rozpoczynających przygodę z tym gatunkiem i pełna niespodzianek podróż przez znane dźwięki, dla tych którzy musicalem żyją od dawna.

Na początku 2018 roku pierwszy raz zobaczyłem wspólną produkcję Jakuba Wociala, Jana Stokłosy i Santiago Bello. To był trzeci sezon "Broadway Exclusive". Zachwycała muzyka, wokale i niebanalne choreografie. Dlatego 1,5 roku później postanowiłem przyjąć zaproszenie do Teatru Rampa na premierę piątego sezonu koncertu, którą Jakub Wocial w programie nazywa "fenomenem, z którym widzowie z całej Polski, nie chcą się żegnać".

Może to mijający czas od poprzedniego spotkania z "Broadway Exclusive", a może to magiczne dźwięki, zmysłowy ruch, sprawiły, że mimo kilku powtórzeń, cały program koncertu chłonąłem na nowo. Tak samo jak za pierwszym razem, gdy wszystko zachwycało.

Nie wdając się w szczegóły, by nie odebrać Wam przyjemności obejrzenia koncertu z najpiękniejszymi przebojami musicalowymi...

Muzyka zespołu na żywo (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas i perkusja) genialnie zaaranżowana i poprowadzona przez Jana Stokłosę. Zachwyci Was każda nuta. Zadziwi wyraźny rytm walczyka "Gdy muzyka gra" z musicalu "Doktor Żywago". Zakochacie się w "Upiorze w operze" brzmiącym niczym tango. Zelektryzuje Was wstęp do "City of star" z "La la land". Aranżacja do "Sun and moon" z "Miss Saigon" brzmi lepiej niż oryginał. Muzyczna warstwa "Broadway Exclusive" to w mojej ocenie największy atut koncertu.

Nie zawiodłem się i tym razem choreografiami Santiago Bello. Nie bez powodu w tym roku Santiago został laureatem Teatralnej Nagrody im. Jana Kiepury 2019 w kategorii najlepszy tancerz. Ruch ciał ośmiorga tancerzy (Urszula Dral, Natalia Kielan, Ewelina Kruk, Agata Łubieńska, Santiago Bello, Patryk Gładyś, Łukasz Józefowicz i Bartek Kamiński) nie tworzy jedynie tła do piosenek, ale maluje fantastyczne, pełne emocji obrazy. Warto wspomnieć duet z "Ones" i wspaniałe grupowe układy do "Porgy & Bees", "Man of La Mancha" , "City of Stars" czy otwierający song "A Musical" z "Something Rotten".

Wokaliści tego koncertu to prawdziwe perły w koronie, wisienki na torcie: Paulina Janczak (mistrzowskie "The girl in 14g"), nowy głos Dorota Osińska (cudowna w duecie z "Miss Saigon"), doskonale bawiący się każdym dźwiękiem Maciej Pawlak oraz Jakub Wocial (zapierające dech "She used to be mine", "Losing my mind"). Gościnnie podczas premiery zaśpiewała Emilia Klimczak (Teatr Muzyczny Łódź). W następnych pokazach "Broadway Exclusive" usłyszymy także Natalię Piotrowską - Paciorek.

W otaczającym nas świecie o wielu rzeczach mówi się MUST HAVE. O koncercie "Broadway Exclusive" można tylko powiedzieć MUST SEE.