"Crazy for you" w styczniu w Szczecinie

Są już w sprzedaży bilety na październikowe pokazy musicalu "Crazy for you w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Spektakle zaplanowano w szczecińskiej Operze na Zamku 10, 11 i 12 stycznia 2020.

Dziki zachód, rewia i stepowanie, które wybija rytm musicalu. To zbzikowany świat "Crazy for You". Jest cukierkowo, czasami jakby z kreskówki z Lucky Lukiem , ale też stylowo jak na Broadway’u… sprzed prawie 80 lat temu.Nie dziwię się, że musical w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego wciąż jest tak pożądanym produktem, bo tętni wspaniałą grą aktorską, cudownie zagraną przez orkiestrę Opery na Zamku (pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka) muzyką i emocjami wyrażonymi ruchem. Wszystko w nieskomplikowanej scenografii Mariusza Napierały, błyszczącej światłami Broadway’u i lśniącej gwiazdami na pustyni w Nevadzie.

Szczecińska inscenizacja "Crazy for You" miała swoją premierę w 2017 roku, dokładnie ćwierć wieku po pierwszym wystawieniu na Broadwayu. Twórca libretta Ken Ludwig połączył piosenki George’a i Iry Gershwinów (w tym z musicalu “Girl Crazy” z 1930 roku) z prostą i zabawną opowieścią o poszukiwaniu szczęścia i spełnianiu marzeń.

W musicalu iskrzy od niesamowitych choreografii Jarosława Stańka, nasyconych dźwiękiem butów stepujących tancerzy (step to zasługa Macieja Glazy). Nic dziwnego, musicale tworzone przez Gershwinów słynęły z tańca. Już rozpoczynającą spektakl choreografia - w rytmie z lat trzydziestych ubiegłego wieku, prosto z rewii Beli Zanglera, właściciela nowojorskiego teatru - wprawia w cudowny nastrój. Kolejna - nazwijmy ją umownie "z telefonicznymi słuchawkami” - cukierkowo skąpaną w różowym świetle, zachwyca genialnym ruchem tancerek i towarzyszącego im Karola Drozda. Jest też kilka smakowitych momentów. Kończąca pierwszy akt choreografia - w której zdjęte z nóg buty do stepowania stają się instrumentami w rękach tancerzy - to prawdziwe szaleństwo. W ciągu kilku minut przed przerwą, choreograf Jarosław Staniek wyciska energię z 25 artystów na scenie jak sok z cytryny.Co ciekawe wiele układów choreograficzny jest uzupełnieniem tekstów piosenek. Polly i Bobby w pierwszej swojej wspólnej scenie, po zaśpiewaniu kilku wersów, swoją historię dalej opowiadają tańcem, z którego da się wyczytać wstydliwą ciekawość, radość wspólnego poznawania i pierwsze miłosne zauroczenie. Czytanie z tańca w szczecińskim musicalu - czysta przyjemność.

Ale nie samym tańcem scena żyje. Nie brakuje zapadających w pamięć tekstów piosenek: "Sam miód, gdy się załapiesz", "Prawdziwej urody nasz utwór", "Na taniec zawsze jest czas, piękny taniec wśród gwiazd", "Pocałowanymi mi bądź".“Crazy for You” w Operze na Zamku w Szczecinie to prawdziwe sceniczne szaleństwo. Tytułowego crazy nie zabrakło w żadnym z elementów musicalu. Kwartet - Połoński, Wołosiuk, Staniek, Napierała - stworzył perfekcyjne ramy, które barwnymi i dynamicznymi obrazami wypełnili aktorzy, tancerze i muzycy.

W tekście wykorzystano zdjęcia ze strony internetowej Opery na Zamku, autorstwa M. Grotowskiego.